Allmänna sektionen

Mandatperiod

1.1.2022–31.12.2024

Medlemmar

  • professor Johanna Myllyharju, Finlands Akademis styrelse, ordförande
  • professor Kirsi Tirri, Finlands Akademis styrelse, vice ordförande
  • teknologidirektör Atte Haapalinna, Finlands Akademis styrelse,
  • professor Petri Karonen, forskningsrådet för kultur och samhälle
  • direktör Anu Kaukovirta, rådet för strategisk forskning
  • professor Jussi Kukkonen, forskningsrådet för biovetenskap, hälsa och miljö
  • professor Leena Ukkonen, forskningsrådet för naturvetenskap och teknik

Uppgifter

  • besluta om bidrag för anställning som akademiprofessor (anställning och lön)
  • välja enheterna till program för spetsforskningsenheter samt besluta om deras finansiering
  • besluta om finansiering för stärkande av universitetens profilering, godkänna slutrapporter om finansieringen
  • besluta om finansiering för forskning kring covid-19, godkänna slutrapporter om finansieringen

Möten 2022

  • tisdag 11.1.2022
  • fredag 2.9.2022
  • fredag 28.10.2022
  • fredag 25.11.2022
  • tisdag 13.12.2022
  • torsdag 12.1.2023

Har du frågor eller synpunkter?