Kulttuurin ja yhteiskunnan tutkimuksen uudet akatemiatutkijat ja akatemiahankkeet valittu

18.6.2025

Suomen Akatemian kulttuurin ja yhteiskunnan tutkimuksen toimikunta (KY) on valinnut 35 uutta akatemiatutkijaa. Lisäksi rahoitus myönnettiin 48 akatemiahankkeelle, joissa on kaikkiaan yhteensä 71 osahanketta.

Toimikunta osoittaa akatemiatutkijoille yhteensä noin 23 miljoonan ja akatemiahankkeille noin 36 miljoonan euron rahoituksen. Myönnettävä rahoitus ohjataan tutkimusorganisaatioille, jotka palkkaavat tutkimushenkilöstön ja hallinnoivat rahoituksen käyttöä. Suomen Akatemia seuraa rahoittamansa tutkimuksen vaikuttavuutta.

KY-toimikunta rahoittaa korkealaatuista, vaikuttavaa ja tiedettä uudistavaa tutkimusta sekä edistää tieteen ja tutkimuksen avoimuutta. Toimikunnalle osoitettujen hakemusten kokonaismäärä kasvoi viime vuodesta, ja kasvua oli erityisesti akatemiatutkijan tehtävän hakemuksissa. Toimikunnalle osoitetut hakemukset olivat tieteellisesti korkealaatuisia, ja niille oli tunnusomaista metodien monipuolisuus, ongelmalähtöisyys ja yhteiskunnallisiin haasteisiin vastaaminen. Hakemuksissa tuotiin esille myös laajaa kansainvälistä yhteistyötä. Akatemiatutkijan tehtävän rahoituksen sai noin 10 prosenttia ja akatemiahankerahoituksen 12 prosenttia hakijoista.

Rahoituspäätöksissä on huomioitu koko kulttuurin ja yhteiskunnan tutkimusalojen tieteellinen kenttä. KY-tutkimusalojen hakemuksia käsiteltiin yhteensä 20 arviointipaneelissa. Useat arviointipaneelit olivat monitieteisiä, ja monitieteisyys näkyy myös monissa rahoitetuissa hakemuksissa.

Toimikunnan puheenjohtajan, professori Aini Linjakummun mukaan erityisen huomionarvoista hakemuksissa oli ajankohtaisiin ongelmiin tarttuminen. Toimikunnan alaan kuuluvilla tieteenaloilla onkin merkittävä rooli yhteiskunnallisten haasteiden kohtaamisessa. Samalla toimikunta näkee tärkeänä myös humanistis-yhteiskuntatieteellisen perustutkimuksen tukemisen.

Akatemiatutkijan tehtävät

Akatemiatutkijan rahoitus on tarkoitettu nuorelle, nopeasti urallaan edenneelle ja kansainvälisesti verkostoituneelle tutkijalle, joka tekee tieteellisesti korkeatasoista, vaikuttavaa ja tiedettä uudistavaa tutkimusta. Rahoituksessa on huomioitu metodien monipuolisuus ja kansainvälisen yhteistyön edistäminen.

Rahoitusta voi käyttää joustavasti tutkimuksen tarpeiden mukaisesti, muun muassa akatemiatutkijan omaan palkkaan, tutkimusryhmän palkkaamiseen sekä muihin tutkimuskuluihin.

Akatemiahankkeet

Akatemiahankkeiden rahoitusmuodolla edistetään tutkimuksen laatua, vaikuttavuutta sekä tieteen uudistumista ja monimuotoisuutta. Rahoituspäätöksissä toimikunta kiinnitti erityistä huomiota tieteen uudistumiseen. Akatemiahankkeissa tuetaan tutkimuksen uudistamista ja vahvistetaan tulevaisuuden tutkimusosaamista myös tohtorikoulutukseen suunnatulla lisärahoituksella. Akatemia varasi tohtorikoulutuksen vahvistamiseen akatemiahankkeissa 43 miljoonan euron lisärahoituksen.

KY-toimikunnan tekemissä akatemiahankkeiden rahoituspäätöksissä tohtorikoulutuksen rahoitus kasvoi aiempiin vuosiin verrattuna ja nousi 9 miljoonaan euroon. Toimikunta näkisi mielellään nykyistä enemmän korkeatasoisia hakemuksia, joiden tutkimussuunnitelmissa tohtorikoulutettavat on integroitu kiinteäksi osaksi hankkeiden tutkimusryhmiä. Tohtorikoulutuksen rahoituksella vahvistetaan korkeatasoista osaamista Suomen Akatemian strategian mukaisesti.

Onko sinulla kysyttävää tai haluatko antaa meille palautetta?