Suomen Akatemian huhtikuun haussa jätettiin yli tuhat hakemusta
Suomen Akatemia vastaanotti huhtikuun haussa avoinna olleisiin hakuihin yhteensä 1 039 hakemusta. Luvussa konsortiohakemuksen osahankkeet on laskettu omina hakemuksinaan. Kun lasketaan kukin konsortio yhtenä hakemuksena, hakemusmäärä on 476. Päätökset rahoituksista tehdään marraskuussa 2025.
Kevään rahoituskokonaisuus tarjoaa tutkijoille, tutkimusorganisaatioille sekä muille toimijoille mahdollisuuksia vastata ajankohtaisiin yhteiskunnallisiin haasteisiin ja edistää tutkitun tiedon vaikuttavuutta.
Tutkimuksen hyödyntämisen proof of concept -rahoituksella edistetään tutkimustulosten monipuolista hyödyntämistä yhteiskunnan tarpeisiin. Rahoitettavissa hankkeissa on tarkoitus ottaa askeleita tutkimuksesta kohti kaupallistamista tai muuta tutkimuksen yhteiskunnallista hyödyntämistä.
Tulevaisuuden kestävien energiaratkaisujen tutkimuksen haun tavoitteena on tukea edistyksellistä uusiutuvien ja päästöttömien energiaratkaisujen tutkimusta. Hakemuksilta on toivottu kokonaisvaltaista ja systeemistä tarkasteluotetta sekä laaja-alaisen tieteellisen ja yhteiskunnallisen vaikuttavuuden tavoittelua.
Suomen metsäbiomassojen tutkimuksen haun tavoitteena on edistää kestävää biotaloutta, jossa biomassoja hyödynnetään monipuolisesti ja tehokkaasti kiertotalouden periaatteita noudattaen sekä edistäen ilmastotavoitteita ja metsäluonnon monimuotoisuutta.
Kliinisen tutkimuksen haulla tavoitellaan uutta tutkimustietoa sosiaali- ja terveydenhuoltoon ja muun yhteiskunnan tarpeisiin. Rahoituksella vahvistetaan kliinistä tutkimusta ja kannustetaan hyvinvointialueilla työskenteleviä tutkijoita yhteistyöhön erilaisten tutkimusorganisaatioiden kanssa.
Hyvinvointialueiden T&K-toiminnan rahoituksen tarkoituksena on vahvistaa alan toimijoiden välistä yhteistyötä ja paikallisia innovaatioita. Tutkimuksen ja kehitystyön avulla tavoitellaan paitsi korkeampaa sote-sektorin tuottavuutta myös nykyistä parempaa hoidon laatua.
Akatemia rahoittaa myös tieteen tekemistä vahvistavia tutkimusympäristöjä. Temaattisten tutkimusinfrastruktuurien rahoituksen avulla halutaan edistää tutkimusyhteistyötä alueellisesti ja rohkaista paikallisia tutkimusorganisaatioita kunnianhimoiseen T&K-toimintaan. Suurteholaskennan kansainvälisen yhteistyön erityisrahoituksen hakujen tavoitteena puolestaan on lisätä laskentainfrastruktuurien yhteiskäyttöä ja samalla vahvistaa tutkimusympäristöjä.
Lisätietoja:
- Huhtikuun haussa avoinna olleiden hakujen hakemusmäärät (pdf)
- Rahoituspäätösaikataulut
- Helpdeskin kautta: www.aka.fi/kysy
Suomen Akatemian viestintä
viestintäasiantuntija Vesa Varpula
p. 029 533 5131
etunimi.sukunimi(at)aka.fi