Frågor och svar om RSF-finansiering
När du ansöker om finansiering ska du först noggrant läsa utlysningstexten och finansieringsvillkoren.
Hur är RSF konsortiet uppbyggt?
RSF-konsortier har en annorlunda struktur jämfört med de konsortier som Finlands Akademi vanligen finansierar inom bidragsformerna akademiprojekt och akademiprogram. Forsknings- och interaktionsarbetet fördelas i lämpliga arbetspaket. Vi rekommenderar att interaktionsarbetet fördelas till ett eget arbetspaket.
Ett konsortium måste ha en ledare, arbetspaketsledare och en interaktionsansvarig. I den egentliga ansökan måste dessutom anges en delprojektledare för varje delprojekt. Delprojektledaren ansvarar vid forskningsplatsen för inlämnandet av ansökan och delprojektets medelsanvändning. Delprojektledaren kan också vara en arbetspaketsledare. Alla delprojekt behöver inte innehålla arbetspaketsledarskap.
Vad är ett arbetspaket?
När det gäller konsortier genomförs forskningen och interaktionen i form av arbetspaket. Arbetspaketet står för genomförandet av en viss del av helheten. Personer från flera olika delprojekt kan medverka i ett arbetspaket.
Vad är ett delprojekt?
Ett delprojekt är ofta samma som en forskargrupp och består av de personer som arbetar vid samma forskningsplats. En och samma organisation (t.ex. ett universitet) kan inkludera flera forskningsplatser (t.ex. institutioner) och således flera delprojekt. Termen kan anses vara endast administrativ, eftersom varje delprojekt får ett eget finansieringsbeslut. Frågan om forskargrupper inom olika institutioner vid samma universitet tillhör separata delprojekt beror däremot på ekonomiförvaltningen, dvs. det avgörande är om de olika institutionerna har samma koefficienter för omkostnaderna.
Vem kan ansöka?
I RSF-utlysningar kan endast konsortier ansöka om finansiering. Konsortiet ska bygga på ett äkta samarbete där arbetspaketen har fördelats på ett balanserat och lämpligt sätt. Finansieringen utdelas däremot åt delprojekten.
Finansieringen kan sökas av konsortier som består av minst
- tre delprojekt (ofta samma som forskargrupp)
- tre olika organisationer
- tre vetenskapsgrenar (forskningsområden).
Ledaren av ett RSF-konsortium och arbetspaketsledaren ska ha avlagt doktorsexamen och vara forskare minst på docentnivå. Om ett arbetspaket är fokuserat på interaktionsarbete ska dess ledare vara kompetent inom sin egen bransch, men hen behöver inte ha doktorsexamen.
En delprojektledare ska ha kompetens att leda delprojektet och i regel ha doktorsexamen. Undantag till kravet på doktorsexamen för delprojektledaren gäller ett delprojekt som den interaktionsansvariga leder.
En och samma person kan vara konsortieledare endast för ett RSF-konsortium.
En och samma person får vara arbetspaketsledare i högst en ansökan per RSF-program.
Också ledare av Finlands Akademis spetsforskningsenheter kan söka finansieringen, men inte som konsortieledare.
Obs. Se utlysningstexten för eventuella tilläggsbegränsningar.
Hur skiljer sig den preliminära ansökan från den egentliga ansökan?
RSF-utlysningarna utförs i två steg. Först ordnas utlysningen för preliminära ansökningarna (s.k. letters of intent). Från denna utlysning väljer RSF en del sökande att lämna in den egentliga ansökan.
Konsortieledaren lämnar in den preliminära ansökan som en enskild ansökan, inte som en konsortieansökan. Konsortieledaren måste försäkra sig om att arbetspaketsledarna är behöriga att ansöka om finansiering samt att de deltar i endast en ansökan.
Till den preliminära ansökan bifogas en forsknings- och interaktionsplan samt merit- och publikationsförteckningar för konsortieledaren, arbetspaketsledarna och interaktionsansvariga. Mer information om hur man gör en preliminär ansökan finns i utlysningstexten.
Den egentliga ansökan görs som en konsortieansökan. Delprojektens ansökningar och bilagor sammanförs till konsortieledarens ansökan. Konsortiets ansökan kan lämnas in först efter att alla delprojekt har markerat sina ansökningar som färdiga. Mer information om hur man gör en egentlig ansökan finns i utlysningstexten.
Hur långa är finansieringsperioderna?
RSF beviljar finansiering till långsiktiga forskningsprojekt. I praktiken innebär det att finansieringstiden är 3–6 år. RSF beviljar finansieringen vanligtvis i två delar (3 + 3 år) för sex år.
Vilka kostnader kan finansieringen täcka?
RSF:s finansiering följer totalkostnadsmodellen och finansieringsandelen är 100 procent. Det krävs alltså ingen egenfinansieringsandel av forskningsplatsen. Finansieringen täcker alla kostnader som uppkommer av forsknings- och interaktionsverksamheten. Läs mer om totalkostnadsmodellen.
Till skillnad från Finlands Akademis övriga finansiering för forskningsprojekt kan man inom RSF-finansierade konsortieprojekt betala lön till ledarna i konsortiet under hela finansieringsperioden. Kostnader som har att göra med växelverkan och genomslag kan också inkluderas i de kostnader som ska finansieras.
Kan företag ansöka om finansiering?
Ja, företag kan ansöka. Ett villkor för finansieringen är att icke-forskningsorganisationer klart skiljer på ekonomisk och annan verksamhet samt på verksamhetens kostnader, finansiering och intäkter för att förhindra att stödet används för ekonomisk verksamhet.
Konsortiet måste komma överens om hanteringen av eventuella immateriella rättigheter innan finansieringen börjar. Immateriella rättigheter kan överföras till tredje parter till marknadspris. Läs mer om immateriella rättigheter i Finlands Akademis standardvillkor för finansiering.
Hur bedöms konsortieprojektets samhälleliga relevans?
Bedömningsfrågorna finns i utlysningstexten och bedömningsblanketterna.
Vem fattar besluten om teman och finansiering?
Det beror på vilka beslut som menas. Statsrådet fattade beslutet om att inrätta finansieringsinstrumentet för strategisk forskning. Statsrådet beslutar dessutom om temaområdena för den strategiska forskningen, utifrån de förslag som RSF har utarbetat. Här tar statsrådets beslutanderätt slut. Det är RSF som fattar besluten om finansieringsprogrammen och de projekt som beviljas finansiering. Finansieringsbesluten grundar sig på de utvärderingar som utarbetas av oberoende paneler bestående av både finländska och utländska sakkunniga. De sakkunniga väljs utifrån deras expertis, inte utifrån deras bakgrundsorganisation. Ministeriernas tjänstepersoner eller politiker deltar inte alls i valet av projekt.
Hur handleds de internationella bedömarna?
Akademins tjänstepersoner inskolar samtliga bedömare i frågor gällande den strategiska forskningens mål, program, bedömningsprocess och bedömningsfrågor. Ansökningarna bedöms genom obunden kollegial granskning (peer review). Bedömarna betygsätter ansökningarna och RSF fattar de slutliga finansieringsbesluten.
När kommer panelutlåtandet?
De sökande får utlåtandena efter att besluten har fattats.
Kan finansieringen användas också till att anställa doktorander?
En av de grundläggande pelarna för RSF:s finansiering är högklassig vetenskaplig forskning. Ett RSF-konsortium bedöms dessutom som en helhet. Det är bl.a. därför som vi uppmanar grupperna att anställa postdoktorala forskare. Grupperna kan anställa sådan personal som forskningen kräver – dvs. också doktorander som jobbar på sina avhandlingar.