Rahoitusta suomalais-yhdysvaltalaiselle tietoliikennetekniikan tutkimukselle
Suomen Akatemia on 1.10.2026 rahoittanut kuusi suomalais-yhdysvaltalaista tutkimushanketta, joiden tavoitteena on mahdollistaa huomattavia edistysaskeleita seuraavan sukupolven kehittyneiden älykkäiden verkkojärjestelmien suorituskyvyssä ja valmiuksissa. Hankkeissa kehitetään muun muassa älykkäitä langattomia teknologioita tulevaisuuden 6G-verkoille, häiriönkestäviä terahertsirunkoyhteyksiä sekä älykästä viestintäverkkoa vaativien hätätilanteiden toimintaympäristöihin.
Yhdysvaltain kansallisen tiedesäätiön (NSF) järjestämään kansainväliseen hakuun ”Verticals-enabling Intelligent Network Systems (VINES)” osallistuivat Suomesta rahoittajina Suomen Akatemia ja Business Finland. Hakuun osallistui Yhdysvalloista myös puolustusministeriö (DoD), sisäisen turvallisuuden ministeriö (DHS) ja standardisointi- ja teknologiainstituutti (NIST) sekä kansallisia tutkimus- ja innovaatiorahoittajia Intiasta, Japanista ja Ruotsista ja alan suuryrityksistä Intel, Ericsson ja Qualcomm.
Haussa oli kaksi osaohjelmaa, joista Akatemia osallistui “Use-inspired Fundamental Research” -osaohjelmaan ja Business Finland “Verticals-driven Technology Development, Demonstration, and Translation” -osaohjelmaan. Akatemian myöntämä rahoitus on yhteensä noin 2,5 miljoonaa euroa. Vastaava NSF:n myöntämä rahoitus on noin 2,1 miljoonaa Yhdysvaltain dollaria. Akatemian osaohjelmassa NSF rahoitti kaikkiaan 32 konsortiota 330 hakemuksesta, joista 31:ssa oli mukana suomalainen partneri. Business Finlandin osaohjelmassa rahoitukseen päätyi yksi suomalais-yhdysvaltalainen hanke.
Lisätietoja:
- Suomalais-yhdysvaltalaisen tietoliikennetekniikan tutkimuksen päätökset
- johtava tiedeasiantuntija Risto Vilkko, etunimi.sukunimi@aka.fi