Suvi Sillanpää
6:e plats, internationella kategorin
Suvi Sillanpää, gymnasiet Turun normaalikoulu
Hela arbete
Communication via email: Closer to written language or spoken language?
(E-postkommunikation: skrivet eller talat språk?)
Suvi Sillanpää, 19, är särskilt intresserad av det engelska språket och har tillbringat ett år som utbyteselev i USA. E-postkommunikationen med finländska och amerikanska vänner inspirerade Suvi att undersöka det språk som används i e-posten. E-post är en intressant och relativt ny kommunikationsform, som har drag som är utmärkande för såväl det talade som det skrivna språket. Således preciserades Suvis forskningsfråga som skillnader mellan det talade och det skrivna språket i e-post .
Förutom skillnaderna mellan tal- och skriftspråk behandlade Suvi i sin studie också bl.a. hur skribentens ålder inverkade på det språk som användes. Suvi fokuserade på e-postmeddelandenas hälsnings-, text- och avslutningsdel. Som material hade Suvi sammanlagt 40 e-postmeddelanden från människor i åldern 18–25 år och 50–60 år. I sin studie analyserade hon också t.ex. rättstavning, grammatik och grafisk utformning.
Suvis resultat visar att e-post ligger närmare antingen talat eller skrivet språk, beroende på vilken del av meddelandet som avses. Som en allmän slutledning konstaterar Suvi att e-postmeddelanden skrivna av unga generellt sett ligger närmare talspråket och de äldres språk ligger närmare skriftspråket.
Suvis forskningsfråga ansågs vara intressant och aktuell. Suvis arbete är mycket lyckat till sin utformning och sitt innehåll och representerar en föredömlig lingvistisk analys. Studien ger konkreta svar på tydliga uppställda forskningsfrågor och Suvi har lyckats utmärkt väl med att dra nytta av tidigare forskningslitteratur. Dessutom har Suvi lyckats berömvärt i analysen av sitt material och hennes slutsatser är väl underbyggda.
På fritiden ägnar Suvi sig åt idrott och läsning. Hon reser också gärna.
Suvis arbete handleddes av läraren Petri Vuorinen.