Fjärde pris

Pekko Tonteri undersökte prissättningen vid börsintroduktioner och teorin om vinnarens förbannelse

Pekko Tonteri behandlar i sin studie börsintroduktion av företag. Avsikten med studien var att utreda prissättningen vid börsintroduktionerna på Helsingforsbörsens NM-lista fram till oktober 2000. Pekko utreder i sitt tävlingsbidrag frågor gällande börsintroduktion ur de olika parternas synvinklar och undersöker börsintroduktion bl.a. utgående från teorin om vinnarens förbannelse i samband med underprissättning.

Uppgifter om börsintroduktionerna och bolagen samlade Pekko in från börsmeddelanden. De kurser och indexnoteringar som Pekko använder i sin studie fick han från olika nummer av tidningen Kauppalehti. Avkastningarna av börsintroduktionerna har fastställts efter både marknads- och allokeringsjustering. Pekko undersökte med hjälp av hypoteser avkastningarna av börsintroduktionerna, deras spridning och förhållande till andra börsintroduktioner samt de allokeringsjusterade avkastningarna.

Pekko konstaterar att den genomsnittliga avkastningen vid börsintroduktioner på NM-listan var 34,4 procent. Om man utesluter Basware, vars avkastning var över 300 procent, var avkastningen 18,8 procent. På basis av de båda resultaten kan börsintroduktionerna anses vara underprissatta med en statistisk signifikansnivå på 5 procent. När Pekko jämförde avkastningsnivån och -spridningen med andra börsintroduktioner var resultaten oklara, och han kunde inte hitta något obestridligt stöd för följderna av teorin om vinnarens förbannelse. Den genom snittliga allokeringsjusterade avkastningen på 2,1 procent vid börsintroduktion på NM-listan skiljde sig inte statistiskt sett från noll, varför en oinsatt placerare knappast hade någon nytta av börsintroduktionerna. De resultat Pekko erhöll tydde dock också på att det bland allmänheten kan finnas tillräckligt många insatta placerare för att detta skall kunna orsaka vinnarens förbannelse.

 

HAGNÄSKAJEN 6, PB 131, 00531 HELSINGFORS, TFN (09) 774 881, FAX (09) 7748 8372, VIKSU@AKA.FI