Beslutsberedning i programgruppen
På grundval av bedömningen av de egentliga ansökningarna bereder programgruppen ett förslag till programmets finansiärer om vilka projekt som ska beviljas finansiering. Programgruppen tar hänsyn till expertpanelens utlåtanden, de mål som ställts för programmet/utlysningen samt till en ändamålsenlig programhelhet.
En programgrupp består av forskningsråds- och styrelsemedlemmar utnämnda av Akademin samt av företrädare för de andra finansiärer som deltar i programmet. Programgruppens sammansättning kan också vid behov utvidgas med finländska eller utländska experter på området i fråga.
Efter att sektionen har fattat sitt beslut skickas expertpanelens utlåtande och/eller de enskilda utlåtandena till sökanden.