Akademin har en god image
En av Finlands Akademis starka sidor är att organisationen har en god image bland sina partners och de som söker finansiering hos Akademin. Det här framgår av en enkätundersökning som Akademin beställt av marknadsundersökningsföretaget Taloustutkimus i början av året.
Akademins viktigaste partners och nyckelkunder har på många sätt en positiv bild av Akademin. I enkätsvaren nämns egenskaper som sakkunskap, pålitlighet, internationalism, jämställdhet, expertis, kvalitet och främjande av högklassig grundforskning.
Enligt svaren är Akademins starka sidor just sakkunskap, pålitlighet, internationalism, expertis och främjande av jämställdhet. Akademin anses vara en högt värderad partner som har stor betydelse i den finländska forskningsvärlden.
Med enkätundersökningen ville man utreda hur viktiga samarbetspartners förhåller sig till Akademin och dess verksamhet. Frågorna gällde Akademins image, tidtabeller och e-tjänst samt hur väl reformen av finansieringsmöjligheterna lyckats. Dessutom ingick frågor om totalkostnadsmodellen och akademiprofessorernas och akademiforskarnas förnyade ställning.
Akademin vill tacka alla de som deltog i undersökningen. Resultaten kommer att vara ett viktigt underlag för vårt fortsatta utvecklingsarbete.
Verksamheten får bra betyg
I svaren var det särskilt Akademins e-tjänst, anvisningar och rådgivning vid utlysningar som fick bra betyg. Också i fråga om de olika verksamhetsblocken ligger Akademin ganska jämnt på en god nivå.
Enligt enkätresultaten erbjuder Akademin tillräckligt med olika finansieringsmöjligheter för varje steg av forskarkarriären. Akademin ändrade nyligen tidtabellerna för sina stora utlysningar och förnyade sina finansieringsinstrument. Dessa ändringar har tagits emot rätt positivt. Bland annat nämndes det i svaren att Akademins finansieringsmöjligheter nu är mycket tydligare.
Finns områden som behöver utvecklas
Bland de svarande fanns också de som ansåg att Akademin fortfarande har områden som måste förbättras. De nämnde bland annat behandlingstiden för ansökningar, nya initiativ och riskvilja, utveckling av forskningsmiljöer, finansiering av forskningsinfrastrukturer och främjande av forskarkarriären.
Vissa svarande efterlyste mer flexibilitet, förnyelseförmåga, öppenhet och växelverkan i Akademins verksamhet. Det efterfrågas mer kommunikation och information om Akademins bedömnings- och beslutsprocess.
Vissa svarande hade stött på problem med Akademins e-tjänst i fråga om hur man fyller i ansökan, sparar inmatade uppgifter och matar in användarnamn och lösenord. I regel ansågs anvisningarna för oktoberutlysningen 2010 tillräckliga. I undersökningen ingick också frågor om hur väl den nya e-tjänsten fungerar. De svarande ansåg att den nya e-tjänsten är ganska eller mycket lätt att använda.
Maj-Lis Tanner
kommunikationsdirektör