Tietoa pintaa syvemmältä inversiomatematiikan avulla
Itä-Suomen yliopiston Inversio-ongelmien tutkimusryhmän tutkimusalaa ovat erityisesti laskennalliset inversiomenetelmät, joilla on lukuisia sovelluskohteita esimerkiksi lääketieteessä ja teollisuudessa. Kuopion kampuksella työskentelevä dosentti Aku Seppänen kehittää uusia laskentamenetelmiä tomografia-kuvantamiseen ja metsän kaukokartoitukseen.
Tomografiassa eli kuvantamisessa kohteen sisälle nähdään pinnalta tehtyjen mittausten avulla. Kohteesta muodostetaan kolmiulotteinen malli, joka kertoo sen sisäisistä ominaisuuksista. Seppänen on kehittänyt uusia kuvantamismenetelmiä muun muassa betonin kuntokartoitukseen.
”Luotettaville betonin kuntokartoitusmenetelmille on valtava kysyntä, sillä betoni on maailman eniten käytetty rakennusmateriaali. Monet nykyisin käytettävistä arviointimenetelmistä ovat joko epäluotettavia tai vaativat materiaalin rikkomista, kuten reikien poraamista seinään”, Seppänen kertoo.
Metsän kaukokartoituksessa tehdään optisia mittauksia joko lentokoneesta tai satelliitista. Mittauksista saatua tietoa hyödynnetään muun muassa metsän inventoinnissa ja ekologista tilaa arvioitaessa. Uusien laskentamenetelmien avulla pyritään parantamaan arvioiden luotettavuutta.
Lisätietoja: http://venda.uku.fi/inverse.