Tutkijaksi
Mikä tieteessä ja tutkimuksessa kiehtoo? Tällä sivulla tieteestä kiinnostuneet nuoret kertovat kiinnostuksen kohteistaan, haaveistaan, tavoitteistaan ja myös tulevaisuuden suunnitelmistaan.
 |
Turun rakennushistoria täydentyy pala palalta (15.05.2013)
Tiina Hakkarainen kirjoittaa väitöstutkimustaan historiallisten kaupunkien, rakennusperinnön ja identiteetin välisestä suhteesta Turun yliopistossa.
|
 |
Television tärkeyden ymmärtäminen innoitti väitöskirjan tekemiseen (04.01.2013)
Satu Valkonen, 35, tutki väitöskirjassaan television merkitystä 5-6 -vuotiaiden lasten arjessa. Hän lähestyi lasten televisiolle luomia merkityksiä niin kulttuurisesta, vuorovaikutuksellisesta kuin kokemuksellisestakin näkökulmasta.
|
 |
Lobotomian tutkimuksella ymmärrystä yhteiskuntaan (08.10.2012)
Ville Salminen tekee väitöskirjaa psykokirurgian historiasta Suomessa. Tutkimuksentekoon kuuluu paljon puurtamista ja lukemista, mutta työ myös palkitsee. "Parasta on, kun löytäää jotain aidosti uutta tietoa."
|
 |
Uskontojen tuntemus on rikkautta (10.08.2012)
Uuspakanuutta on tutkittu Suomessa hyvin vähän. Essi Mäkelä perehtyi aiheeseen pro gradu -työssään, koska hänestä se on kiintoisa ilmiö verrattuna perinteiseen uskonnollisuuteen, jonka mukaan voi uskoa vain yhteen kokototuuteen. |
Aiemmat jutut
Tutustu aiheeseen myös muualla verkossa:
- Ammattinetti
Mitä tekee professori tai biokemisti? Ammattinetti on työministeriön verkkopalvelu, josta löydät ammattien kuvauksia, eri alojen ammattilaisten haastatteluja ja uratarinoita työelämään sijoittumisesta. Tutkija-hakusanalla löydät runsaasti eri tutkimusalojen ammattiesittelyjä ja haastatteluja.
- Yliopistojen opiskelusivustoilta saat lisätietoja opiskelupaikoista ja hakuajoista sekä työllistymisestä. Aloita vaikkapa Helsingin, Jyväskylän tai Oulun yliopiston sivuilta.
- Lisätietoja tutkijoiden palkkauksesta ja työsuhdeasioista voit etsiä Tieteentekijöiden liiton ja Professoriliiton sivuilta.
- Opiskelijaelämästä saat parhaiten tietoja yliopistojen ylioppilaskuntien ja eri ainejärjestöjen sivuilta. Ainejärjestöjen sivuille on linkit yleensä ylioppilaskuntien sivuilla. Ainejärjestöillä voi olla myös valtakunnallisia kattojärjestöjä, kuten suomen kielen opiskelijoiden Osma ry.
- Tutustu myös Suomen ylioppilaskuntien liiton sivuihin ja ylioppilaslehtiin.