Keliakian esiintyvyys Suomessa kaksinkertaistunut
2.3.2010
Keliakian esiintyvyys väestössä on kaksinkertaistunut viimeisen kahdenkymmenen vuoden aikana. 1980-luvun alussa keliakian todellinen esiintyvyys Suomen aikuisväestössä oli noin yksi prosentti ja nyt 2000-luvulla jo kaksi prosenttia.
Professori Markku Mäen mukaan keliakia on suurimmassa osassa tapauksia piilevä eikä ihminen tiedä sairastavansa tautia, koska oireet ovat usein lieviä ja epätyypillisiä. Jopa kolme neljästä keliakiaa sairastavasta on vailla diagnoosia ja oikeanlaista hoitoa.
Virusinfektioilla ehkä vaikutusta keliakian puhkeamiseen
Uusimpien tutkimustulosten mukaan virusinfektioilla ja immuunijärjestelmällä saattaa olla vaikutusta keliakian puhkeamiseen, sillä taudille altistavat riskigeenit liittyvät vahvasti puolustusjärjestelmän säätelyyn ja tulehdusreaktioiden syntyyn.
Akatemiatutkija Päivi Saavalaisen mukaan osalla löydetyistä geeneistä on yhteys ihmisen immuunivasteeseen viruksia kohtaan. Tämä viittaa siihen, että virusinfektiot vaikuttavat taudin puhkeamiseen.
Keliakialle altistavat geenit ovat hyvin yleisiä normaaliväestössä ja selittävät taudin perinnöllisyydestä vain pienen osan. Alttiusgeenien tuntemus auttaa kuitenkin ymmärtämään taudin syntymekanismeja ja mahdollistaa siten uusien hoitokeinojen sekä ennaltaehkäisymenetelmien kehittämisen. Tämä on tärkeää, koska tauti on usein lähes oireeton ja voi hoitamattomana johtaa vakaviin komplikaatioihin.
Keliakia on gluteiinin aiheuttama ohutsuolen autoimmuunityyppinen tulehdus, johon ainoa hoitokeino on ruokavalion muutos.
Keliakiaa on tutkittu Suomen Akatemian rahoittamassa Ravitsemus, elintarvikkeet ja terveys (ELVIRA) -tutkimusohjelmassa.
Lue lisää aiheesta Suomen Akatemian tiedotteista:
Kelian esiintyvyys Suomessa kaksinkertaistunut
Virusinfektioilla ehkä vaikutusta keliakian puhkeamiseen