Suomen Akatemia: Hakuilmoitus 9.10.2009
Rahoituksen suuntaaminen uuden ERC-hakemuksen kilpailukyvyn vahvistamiseen
Akatemia voi suunnata tutkimusmäärärahaa tutkijoille, jotka ovat menestyneet hyvin Euroopan tutkimusneuvoston (ERC) hauissa, mutta jääneet varalistalle. Akatemian rahoituksen tarkoituksena on vahvistaa hakijan ja hänen johtamansa hankkeen kansainvälistä kilpailukykyä. Rahoituksen ehtona on osallistuminen seuraavaan mahdolliseen ERC-hakuun.
Rahoitus koskee Starting Independent Researcher Grant (ERC Starting Grant) ja Advanced Investigator Grant (ERC Advanced Grant) hakuja. Hakija ilmoittaa projektisuunnitelmassaan, mihin hakuun valmistelee hakemusta.
Tutkimusmäärärahan Akatemian osuus on enintään 50 % ERC:lle jo osoitetun ja varalistalla olevan hakemuksen keskimääräisestä vuotuisesta rahoituksesta. Enintään 12 kk:n yhtäjaksoinen määräraha voidaan myöntää vain kerran samalle henkilölle.
Rahoitusta voi, hankkeesta riippuen, hakea seuraaviin tarkoituksiin: palkat ja palkkiot sekä henkilösivukulut, apurahat, matkat, vähäiset laitekulut, seminaarien järjestäminen, ulkomaisen tutkijan kutsuminen ja muut tutkimushankkeen toteutuksesta aiheutuvat välittömät kustannukset. Akatemia rahoittaa myös välillisiä kustannuksia kokonaiskustannusmallin mukaisesti. Henkilökohtaista apurahaa myönnetään yleensä vain työskentelyyn tai opiskeluun ulkomailla sekä ulkomaisen tutkijan korkeintaan vuoden mittaiseen tutkimusvierailuun Suomessa. Starting Independent Researcher Grant –haun varalistalla olevalle voidaan myöntää rahoitusta myös omaan palkkaan. Muilta osin noudatetaan Suomen Akatemian lokakuun 2009 hakuilmoitusta osoitteessa www.aka.fi > Tutkijalle > Nyt haettavana > Lokakuun haku 2009.
Lokakuussa 2009 rahoitusta voivat hakea ERC Starting Indenpendent Researcher Grant 2007 (ERC-StG1-2007) ja ERC Advanced Investigator Grant 2008 (ERC-AdG1-2008) hakuihin osallistuneet ja varalistalle päässeet, mutta rahoitusta vaille jääneet Suomessa toteutettavat tai suomalaistutkijoiden ulkomailla toteutettavaksi suunnitellut hankkeet.
ERC-hakemuksen valmisteluun rahoitusta saaneen tulee toimittaa kopio uudesta ERC:lle jätetystä hakemuksesta Suomen Akatemiaan.
Hakemuksen liitteet
- Abstrakti, enintään yksi sivu
- Projektisuunnitelma, enintään viisi sivua.
- ERC:lle jo osoitettu, varasijan saanut hakemus kaikkine liitteineen, mukaan lukien hakijan CV. Kootaan yhdeksi liitteeksi.
- ERC:lle osoitetusta hakemuksesta annetut kansainväliset arvioinnit (evaluation reports). Kootaan yhdeksi liitteeksi.
- Tarvittaessa eettisen toimikunnan tai koe-eläintoimikunnan lausunto. Eettiset näkökohdat on aina kuvattava projektisuunnitelmassa. Tämä kuvaus voi sisältyä yllä mainittuun, ERC:lle jo osoitettuun hakemukseen.
- Edistymisraportti niistä hakijan vastuulla olevista Akatemian rahoittamista tutkimushankkeista, joista ei ole annettu loppuraporttia.
- Tarvittaessa SHOKin toimitusjohtajan lausunto, jolla vahvistetaan hakijan kuuluminen SHOKiin sekä perustellaan hankkeen merkitys SHOK-toiminnassa.
Hakemukseen liitetään vain pyydetyt liitteet ja niiden on oltava Akatemian ohjeiden mukaisia, katso www.aka.fi > Tutkijalle > Hakeminen > Hakemuksen liitteet.
Hakumenettely
Hakijana on tutkija. Hakuaika on poikkeuksellinen. Hakemuksen voi jättää Akatemian sähköiseen asiointiin 13.10.2009 alkaen. Hakuaika päättyy maanantaina 19.10.2009 klo 16.15. Hakuaika on ehdoton. Suorituspaikan sitoumus hakemukselle on annettava viimeistään 30.10.2009.
Hakemus osoitetaan Akatemian ohjelmayksikölle.
Tässä haussa tutkimushankkeen kustannukset lasketaan soveltaen kokonaiskustannusmallia. Katso ohjeistus kustannusten ilmoittamisesta hakulomakkeelle Akatemian verkkosivulla osoitteessa www.aka.fi >Tutkijalle >Hakeminen >Kokonaiskustannusmalli. Hakemus tulee laatia siten, että Akatemian rahoitusosuus on enintään 80 % hankkeen kokonaiskustannuksista.
Hakemus tehdään osoitteessa www.aka.fi > Tutkijalle > Kirjaudu sähköiseen asiointiin. Valitse Uusi hakemus > Haun nimi ERC-hakijoiden kilpailukyvyn vahvistaminen.
Lisätiedot
- tiedeasiantuntija Pasi Sihvonen (ohjelmayksikkö), p. (09) 7748 8434