Viestintäkoulutusta Lastu-tutkimusohjelman tutkijoille

Suomen Akatemia järjestää viestintäkoulutusta Lastu–tutkimusohjelman tutkijoille maanantaina 16.4.2012. Etenkin nuoria tutkijoita rohkaistaan osallistumaan. Koulutuspäivän tavoitteena on, että osallistujat

  • oppivat, mitä toimittajat hakevat haastattelutilanteissa ja käydessään läpi toimitukseen tulleita tiedotteita
  • harjaantuvat tiedotteen tekijöinä ja ymmärtävät, miten hyvä tiedote luodaan
  • tietävät, kuinka toimia viisaasti haastattelutilanteissa
  • oppivat, miten omaa viestiä voi saada läpi mediassa

Kouluttajana on Ilari Hylkilä Inforista. Hän on taustaltaan toimittaja, joka on myös perehtynyt medianäkyvyyden hankkimiseen. Ennen koulutuspäivää valmentaja lähettää osallistujille kyselyn ja antaa etätehtäväksi tiedotteen laadinnan. Koulutus rakentuu tietoiskuista, käytännön esimerkeistä, keskusteluista ja harjoituksista. Koulutuspäivän tarkempi ohjelma tulee näkyville Lastu-ohjelman Internet-sivulle, jolta on nyt mahdollista tilata tulevista tapahtumista informoiva RSS-syöte.

Koulutukseen mahtuu mukaan 20 osallistujaa. Koulutuspäivä pidetään Suomen Akatemiassa ja se on osallistujille maksuton. Akatemia ei kuitenkaan kustanna mahdollisia matka- tai majoituskuluja.

Ilmoittautuminen koulutuspäivään 23.3.2012 mennessä osoitteessa http://aka.etapahtuma.fi koodilla Lastumedia.

Tervetuloa viestintäkoulutukseen!

Viimeksi muokattu 6.3.2012

Lisätietoja


LASTU Facebokissa

Tiina Kotti
Ohjelmapäällikkö 
Puhelin:  09 7748 8205

Anssi Mälkki
Ohjelmapäällikkö
Puhelin: 09 7748 8300

Ritva Helle
Projektisihteeri
Puhelin: 09 7748 8286

 etunimi.sukunimi(at)aka.fi